Sado-Mazoşizm Nedir ?

Sadizm : Başkalarına acı çektirme yoluyla cinsel doyum sağlamak, sadistlik. Sadizmden hoşlanan kişi için "kontrol etme" ve "efendilik" gibi güç sahibi olma durumları cinsel doyum içermektedir.

Mazoşizm : Eziyet ve acı ile cinsel zevk alma eğilimidir. Mazoşizmden zevk alan kişi için "cezalandırılma" ve "kölelik" fikri tahrik edici bir durumdur. Dom ve Sub, Master ve Slave gibi ezen-ezilen ilişkisi içeren bu tür cinsellik çoğu zaman deri kıyafet, kırbaç ve mum gibi aksesuarlarla tam bir fanteziye dönüşmektedir. Yurt dışında gaylerin ya da heteroseksüellerin SM kulüpleri vardır ve buralarda SM partileri düzenlenmektedir.

Sado-mazoşizm
, bir tür cinsel sapkınlığı belirtmek için, sadizm ve mazoşizm sözcüklerinden hareketle Freud tarafından türetilmiştir. Fransız yazarı Sade'ın adından esinlenerek türetilmiş olan sadizm terimi, diğerine acı vermeye bağlı bir cinsel doyum tarzını ifade eder.

Ekstrem Noktalar ve Tehlike

Bu tarz ilişkiler, ekstrem noktalara taşındığında tehlikeli olmaya başlamaktadır, özellikle şiddet uygulamaları devreye girdiği zamanlarda. Bazı durumlarda bir partnerin eşine gerçekten zarar vermesi kararı da ilişkinin tehlikeli boyulara varmasını sağlar. Bu konuda tecrübesi olmayan bir kişi sadist, mazoşist veya sadomazoşist bir kişiyle ilişkiye girdiğinde oyunlar çoğu zaman şiddet uygulamasına dönüşebilmektedir.